Fermentowane

Kulinarny blog nie tylko o fermentacjach

Oi sobagi – kimchi z ogórka

Sezon ogórkowy w pełni, z tej okazji zachęcam do zrobienia przepysznego kimchi, które zachwyca świeżością. Jest to przepis na ogórki w koreańskim stylu. Fantastycznie chrupiące, cudownie pikantne, wypełnione warzywnym pikantnym nadzieniem.

Sobagi z ogórka kojarzą mi się z sakiewkami, w które upycha się dodatki i tak to mniej więcej wygląda. Krótko fermentuje się je w całości, nadziane całym arsenałem smaków i aromatów towarzyszącym kuchni koreańskiej. Są bardzo soczyste i orzeźwiające. Takie kilkudniowe, świeże smakują mi najbardziej. Ogórki kiszone jadam przez cały rok, ale by zrobić sobie kimchi z ogórków, czekam w ciągu roku na odpowiednie ogórki pełne smaku, gruntowe, pachnace, przyzwoite, od lokalnego rolnika. Wybieram ogórki zdrowe, nie mogą być nadpsute lub zwiędnięte. Do oi sobagów najlepiej nadają się ogórki o małych komorach nasiennych, proste i foremne. 

Dokładnie je myje i szoruje. Każdego ogórka kroję w odpowiedni sposób, by można było z niego zrobić sakiewkę. W czasie kiszenia wciąż będzie w całości i nie rozpadnie się. Każdego ogórka nacinam wzdłuż na cztery części, pozostawiając w całości część przy ogonku. Ta część nieprzecięta trzyma ogórka w ryzach i pozwala na wypełnianie go farszem.

*Na zdjęciu poniżej pokazałam, jak ma to wyglądać.

Teraz przystępuję do charakterystycznej kimchi czynności, czyli zasoleniu ogórków. Będą musiały troszkę zmięknąć i stać się bardziej elastyczne, inaczej przy nadziewaniu zwyczajnie się połamią. Dokładnie oprószam ogórki solą z każdej strony, od wewnątrz także. Pozostawiam je na kilka godzin. (Na kg ogórków zużywam cztery łyżki soli kamiennej). 

Wodę, która się zebrała po zasoleniu, wylewam. Ogórki dokładnie płuczę z nadmiaru soli i odstawiam, by dobrze odciekły. W tym czasie przygotowuję farsz. 

  • marchewki 3 szt
  • biała rzodkiew 1 szt
  • gruszka nashi
  • pęczek szczypiorku
  • 10 g świeżego imbiru
  • 6 ząbkow czosnku
  • 4 łyżki sosu rybnego
  • 4 łyżki wody
  • 4 łyżki gochugaru 
  • 2 łyżki ziaren sezamu 

Marchew i białą rzodkiew obieram i kroję w cienkie słupki. Szczypior drobno siekam. W pojemniku do blendowania wrzucam czosnek, gruszkę, imbir i blenduję z sosem rybnymi, wodą. Podsypuję płatki gochugaru i ziarna sezamu. Tak wykonaną pastę wmasowuje w pokrojone w słupki warzywa. Tym sposobem mam farsz do ogórkow. Wypełniam je nim i układam w słoju, dokładnie zakręcając całość zakrętką. Odstawiam słoik do lodówki. Tak wykonane kimchi można jeść już od pierwszego dnia jako świeże kimchi. Można również poczekać kilka dni, aż wszystkie smaki się połączą.

To kimchi świetnie odnajduje się w letnich grillach jako pyszny dodatek. Mnie bardzo smakuje kimchi z ogórków na śniadanie do kanapki. Możecie je pałaszować z ugotowanym ryżem lub potraktować jako znakomitą probiotyczną przekąskę w ciągu dnia. 

Enjoy the kimchi <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

strzałka do góry