Fermentowane

Kulinarny blog nie tylko o fermentacjach

Łazanki z kapustą i grzybami

Za każdym razem, gdy robię łazanki, łapię się na tym, że ile bym ich nie zrobiła, pochłonę każdą ilość. Łazanki wielbię, zwłaszcza te odsmażane. Do tego kubek barszczu z buraków i przepadłam.

Łazanki robiła moja babcia, robiła moja mama, robię je i ja. Mocno kojarzą się one z kuchnią polską, bo przecież łazanki to potrawa, która bywa również i na wigilijnym stole.

A wg stosownych źródeł historycznych, łazanki wyewoluowały z kuchni włoskiej, czyli zapiekanego włoskiego ciasta w towarzystwie warzyw, przypraw, jak również mięsa. Tak, łazanki mają wiele wspólnego z lasagne.
Podobno łazanki przywędrowały do Polski w XVI wieku za sprawą Bony Sforzy, włoskiej żony króla Zygmunta I Starego, która nie przepadała za ciężką i tłustą kuchnią polską. Dla przybyłej z Włoch królowej, w kuchni polskiej zdecydowanie nie było za wiele warzyw, dlatego sprowadziła na polski dwór włoskich kucharzy, włoskie składniki i tym samym włoskie przepisy. Jej przyzwyczajenia kulinarne przyczyniły się do ogromnego wkładu w kulinarną sztukę polskiej kuchni. Dzięki niej powitaliśmy na naszych stołach włoszczyznę. Bona jest dla mnie imponującą kobietą, która finalnie miała wpływ na polską kuchnię dworską, magnacką, szlachecką oraz kuchnię mieszczańską.
Za jakiś czas pokażę Wam przepis na łazanki w troszkę starszej formie, zapiekanej jak lasagne. Bardzo fajny przepis. Niezwykle elegancki.

Dziś łazanki to makaronowe kwadraciki, które najczęściej przygotowujemy w towarzystwie kapusty i mięsa oraz grzybów.
Choć dla mnie ta klasyka jest i dziś subtelnie elegancka. Lubię zabierać łazanki na luźne przyjęcia do znajomych. Zaskakiwać prostotą, bo każdy spodziewa się czegoś WOW!. Kolorowej egzotyki, a wystarczy postawić półmisek z łazankami i każdy rozpływa się w błogim uwielbieniu do tej prostej potrawy. :)

Tajemnicą dobrych łazanek z kapustą kiszoną są dobre składniki, dlatego zwracam uwagę na jakość ukiszonej kapusty. Jeśli sami kisicie kapustę, to fantastycznie, wiecie, że macie produkt najwyższej jakości. Jeśli chcecie kupić dobrą kapustę kiszoną, to zwracajcie uwagę na składniki i dopytujcie o proces produkcji. Mamy w Polsce wielu fantastycznych producentów fermentowanych produktów, którzy tworzą doskonałe kiszonki. Bo kiszonki potrzebują czasu. Nie ma tam miejsca dla żadnych octów i kwasów przyspieszających proces fermentacji.

No to do przepisu:

  • 100 g makaronu łazanka
  • 200g kapusty kiszonej
  • 1 cebula
  • trzy łyżki proszku grzybowego lub 10 suszonych grzybów
  • tłuszcz do smażenia (ja użyłam smalcu) lub 50 g boczku pokrojonego w kostkę.

Zacznij od ugotowania makaronu.
W tym czasie rozgrzej na patelni tłuszcz lub obsmaż boczek *(przy smażeniu boczku nie dodawaj żadnego tłuszczu, bo boczek sam w sobie jest tłusty i tłuszcz z niego się wytopi). Obierz cebulę i posiekaj w kostkę lub pióra. Wrzuć na rozgrzany tłuszcz i smaż, aż do uzyskania złotego koloru. Dodaj teraz kiszoną kapustę i proszek grzybowy. Jeśli używasz suszonych grzybów, uprzednio je namocz w odrobinie ciepłej wody i gdy będą miękkie, posiekaj. *Tę odrobinę wody z moczenia grzybów możesz dolać do smażącej się kapusty, aromat zostanie, a woda odparuje.
Teraz dodaj ugotowany uprzednio makaron, całość wymieszaj i et voila <3

Szybko, prosto i przepysznie. Jak to w łazankach bywa. :)

 

 

One thought on “Łazanki z kapustą i grzybami”

  • Anonim pisze:

    A ja zawsze robię z białej kapusty chociaż pyszną surowkowa kiszoną kapustę mam dodaję drobno pokrojony boczek wędzony wlasny i pieczarki wszystko wysmazam i wtedy daję ugotowane lazanki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

strzałka do góry